Skočiť na obsah

V meste na bicykli

Názory, podnety či skúsenosti s jazdením na bicykli v meste, najmä v meste Považská Bystrica.bike vs.auto

zdravím:),pekna vec,že sa robí niečo pre cyklistov,tu...ale štat je proti cyklistom,ved na horskom biku sa nema jazdit po verejných komunikaciach,to som počul od policajtov...a nemožu jazdit ani po lese!!!???vraj....odpovie niekto,či na horskom biku može jazdit v meste?vraj nemaju vybavu na jazdenie po meste...btw.tí čo jazdia autami,by cyklistov najradšej zražali,lebo ich obmedzuju v premavke,si myslím.Už len čakam kedy spustia dialnicu ponad Považsku,dufam,že sa situacia zmení:)

horský bike v meste

V meste sa samozrejme môže jazdiť na každom type bicykla, aj horskom, je však vyhláškou predpísaná povinná výbava bicykla (dve nezávislé brzdy, odrazky, pri zníženej viditeľnosti aj predné a zadné svetlo). Hodia sa aj blatníky, zvonček či kryt reťaze, ale podľa novej vyhlášky z roku 2009 už povinné nie sú. Niečo o predpisoch plánujeme na tento web pridať.

Myslím, že mnoho šoférov cyklistov rešpektuje, niektorí žiaľ majú pocit, že cyklista je na ceste akosi "navyše". Aj vodič auta však obmedzuje zase cyklistov a chodcov - na svoju dopravu potrebuje 10x viac priestoru než oni. Keby sme všetci jazdili vlastným autom, celé mesto by stálo v jednej veľkej dymiacej zápche. Diaľnica len vezme tranzitnú dopravu z hlavnej cesty. Situácia na cestách závisí viac od toho ako sa po meste pohybujeme my - jeho obyvatelia.

vodič vs. biker

Hm je to všetko o disciplíne ako vodiča auta, tak aj samotného cyklistu. Ja sám používam oboje dopravné prostriedky a s pohľadu vodiča absolútne neznášam cyklistov obvešaných taškami a keď prší, tak prirátajme ešte dáždnik v jednej ruke a už len čakám kedy sa mi vyvalí pod auto a mnohým reflexný prvok alebo aspoň svetlá z ľudovky za 1 euro ani netrápi ( a načo, však aj tak bude vždy na vine vodič auta ).
S pohľadu cyklistu aj ja sám môžem potvrdiť, že aj keď sa pohybujem po ceste ako mám, vždy sa nájdu vodiči, ktorý vám dajú najavo, že ste tam neželaný.
Takže asi tak, je to o vzájomnom porozumení.