Skočiť na obsah

Veľká jarná cyklojazda

Ako sa zmení ulica, keď je na nej viac bicyklov než áut? Stíchne alebo naopak ožije? Prečo Európa znovuobjavuje bicykel? Príďte na Veľkú jarnú cyklojazdu zažiť na chvíľu mesto z iného pohľadu.

Veľká jarná cyklojazda vyrazí v piatok 6. mája 2011 o 17. hodine spred Mestského úradu. Je určená nielen cyklistom, ale aj korčuliarom, skejterom, kolobežkárom či iným nemotorovým dopravným prostriedkom. Povedie ulicami mesta pomalým tempom, ktoré zvládne každý, aj starší či rodičia s deťmi. Bezpečnosť zúčastnených pomôže zaistiť Mestská polícia. Akciu organizuje občianske združenie Bystricykel v spolupráci s mestom Považská Bystrica.

Spoločná cyklojazda je príležitosťou cítiť sa na ceste na chvíľu bezpečnejšie než obyčajne. Má za cieľ povzbudiť záujem o využívanie bicykla v meste a podporiť vytváranie bezpečných trás a vhodných podmienok pre nemotorovú dopravu, dnes v Považskej Bystrici veľmi zanedbanú.

V celej Európe dnes ľudia znovuobjavujú bicykel pre pohyb v meste. Zisťujú, že je nielen praktický, ale aj že vďaka pravidelnému pohybu sa cítia zdravšie a že na bicykli môžu vyzerať štýlovo. V meste zároveň ubudne dopravných problémov, zlepší sa ovzdušie a žije sa v ňom príjemnejšie.

Spolu s cyklojazdou odštartuje aj dotazníkový prieskum potrieb a názorov verejnosti o podobe cyklotrás v meste. Veď kto už vie lepšie, čo cyklistom chýba, než oni sami? Takto získané informácie pomôžu vytvárať trasy a dopravnú infraštruktúru pre cyklistov tam, kde ich skutočne treba.

Po skončení samotnej jazdy bude nasledovať neformálne posedenie spojené s premietaním zaujímavých cyklo-spotov v reštaurácii Arcadia pri podchode pod hlavnou cestou. Nezabudnite na zámok a drobné na občerstvenie. A na svojich domácich plyšákov, tiež sa chcú raz za čas povoziť po meste.

Jesenná cyklojazda 2010. Foto: Michal RišaJesenná cyklojazda 2010. Foto: Michal Riša