Skočiť na obsah

Po družnej jazde družná debata

Jazda mestom mi v stredu 22. 9. pripomenula, že v Považskej bývam rada. Bolo príjemne teplo a svietilo slnko, čo dalo bicyklovému stretnutiu i našim snahám optimistický nádych.

Vyrážali sme o piatej a bolo to dobre, lebo z účastníkov opadol celodenný zhon, mohli si akciu užiť. Tešila som sa na ľudí, ktorých stretnem – priatelia, podporovatelia, známi… Dokonca prišla aj moja mama. Ďalším „hajlajtom“ boli samolepky, ktoré Bystricykel rozdával. Myslíme si, že raz to bude vzácna zberateľská rarita a bystrickí lokálpatrioti budú malý žltý štvorček uchovávať ako jednu z najhodnotnejších pamiatok.

Tesne pred štartom pred budovou mestského úradu všetci zodvihli bicykle nad hlavu, aby sme ukázali naše zámery a nechali sa pekne vyfotografovať. Panorámy Michala Rišu sú nádherné. Ďalšia zaujímavosť pre budúcich pamätníkov.

Cengajúci had sa prevalil pešou zónou, pri Troch vežiach zabočil doľava, aby sa vydal po kedysi (vraj) značenej cykloceste k ABŠO. Odbočenia na Štúrovu som sa bála, ale mali skvelých organizátorov – špuntérov (Rasťo, Joži, Braňo, Dušo, Peťo), ktorí všetko bravúrne zvládali. Nerátali sme s pomocou mestskej polície, preto nás príjemne prekvapilo, ako sa aj páni mestskí policajti starali o bezpečnosť účastníkov. Ďakujeme veľmi pekne. Pokračovali sme na Stred, Železničnú a Okružnú, kde som sa dozvedela, že pani doktorka Gregušová si kvôli jazde kúpila nový bicykel, lebo starý bol už nepojazdný. Pred železničnou stanicou sme ľuďom spôsobili pozitívny šok (dúfam), zvlášť efektný bol prejazd „kruháčom“. Mávala som niekoľkým nepojazdným známym čakajúcim na MHD.

Mojou úlohou bolo strážiť cengajúcemu hadovi chvost, čo mi umožnilo sledovať reakcie okolia. Popritom som s kamoškou Zuzkou Baškovou na novom cyklopruhu (Ulica športovcov) prekonzultovala tému cyklistky v domácnosti: „Čo si varila? Čo s cuketou? Cícer a my.“ Stíhala som sledovať talent nádejného pretekára „freestylistu“, štvorročného Maťa Smatanu a jeho sestričku, ktorá je už dnes dámou na bicykli. Sprievod odbočil na Školskú ulicu, kde by sa cyklopruh hodil, len tak by pleslo. Ale nepredbiehajme. Opäť Okružná a a Stred. Opäť cenganie. Úsmevy chodcov. Nakoniec sa had disciplinovane zastavil pri podchode.

Ľudia sa rozhodovali čo s načatým večerom. Niekoľkí prijali pozvanie do Arcadie, kde pokračoval program Dňa bez áut. V krátkosti zhrniem: Po družnej jazde, družná debata. Za vzniknutú atmosféru vďačíme aj našim dvorným gitaristom Braňovi a Dušanovi. Veľmi sa mi páčila priateľská neformálnosť stretnutia a bola som rada, že Bystricykel je tam, kde to žije dobrými nápadmi. Teším sa na ďalšie podnetné randezvous.

Aby som nezabudla. Dobré nápady a dve kolesá môžete opäť vyvenčiť pred Vianocami, vo sviatočnej nálade a v tematickom odeve či výstroji. Kožuchy, vianočné stromčeky, svetielka a salónky, snehule, medvedie labky a vanilkové rožky, palčiaky, čiapky a baranice so sebou!!! V sobotu 18.decembra o 16.30 budeme v meste zvoniť cyklisticky vianočne.